Změny v úhradách od pojišťoven v roce 2022

29.12.2021

S příchodem nového roku 2022 přichází do stomatologie změny v úhradách od zdravotních pojišťoven. První preventivní prohlídka v roce u pacienta nad 18 let zůstává nezměněna. Obsahem druhé kontroly v roce je orientační vyšetření, kontrola dentální hygieny a motivace pacienta, a to v případě pacientů, u kterých je tato kontrola indikována. U dětí do 18 let jsou prevence 2x ročně a u těhotných žen 2x během těhotenství beze změn.

Další změny se týkají protetických výrobků. Nově se prodlužuje limit pro zhotovování prací s účastí pojišťoven. Například u korunek se snižuje doplatek a prodlužuje množstevní limit, kdy lze opět korunku na daném zubu zhotovit s příspěvkem od pojišťovny, ze 4 na 8 let. U snímacích náhrad je limit navýšen z 3 na 4 roky. U oprav snímacích náhrad došlo se snížení doplatků pojišťovnami a také prodloužení limitu. Například u prasklé celkové náhrady pojišťovna přispěje na opravu nejdříve 2 roky po zhotovení a odevzdaní výrobku. Nově je hrazena kompozitní korunka. U pojišťovny je limit vykazování takové korunky co 4 roky, ale funkčnost materiálu je výrazně kratší.

Můžete si vybrat mezi celkovou náhradou bez doplatku či kvalitnější s doplatkem. To samé platí u částečně snímatelných náhrad. Částečně snímatelná náhrada s tzv. "drátky" byla vyřazena pro nevyhovující funkčnost a již se nebude vyrábět. 

U dětí do 18 let přibylo více kódů na protetické ošetření na stálých zubech.

Během prvních dvou měsíců v roce dojde k úpravě ceníku, který poté zveřejníme.


Vaše ordinace Stomavia s.r.o.